Jdi na obsah Jdi na menu
 


Breaking Dawn (4. díl)


 ...

Dětství není doba od narození do určitého věku a v určitém věku dítě vyroste a vzdá se dětských věcí.

Dětství je království, ve kterém nikdo neumírá.

-Edna St.Vincent Millay

...

Předmluva 1

Už jsem měla mnoho zkušeností s blížící se smrtí, nebylo to něco, na co si člověk dokáže opravdu zvyknout.

Zdálo se to zvláštně nevyhnutelné, čelit znovu smrti. Jako bych opravdu byla předurčena ke katastrofám. Unikala jsem znovu a znovu, ale vždycky se to pro mě vrátilo.

Přesto, tentokrát to bylo něco úplně jiného.

Můžeš utíkat od někoho, koho se bojíš. Můžeš bojovat s někým, koho nenávidíš. Všechny mé reakce byly zvyklé na tenhle druh vrahů – nestvůry, nepřátelé.

Když milujete toho, kdo vás zabíjí, nezůstává vám žádná možnost. Jak byste mohli utíkat, jak byste mohli bojovat, když by to tu milovanou osobu zraňovalo? Když váš život je to jediné, co musíte dát vaší lásce, jak byste to mohli neudělat?

Když je to někdo, koho opravdu milujete?

 ...

Úryvek:

Podařilo se mi dosáhnout svého cíle, benzínové pumpy. Kdybych nejezdila na páru, vůbec bych do města nejela. V těchto dnech jsem se obešla bez spousty věcí, jako například tkaniček do bot, abych se vyhnula času strávenému na veřejnosti.

Pohybujíc se jako na závodech jsem otevřela poklop, sundala víčko, přiložila kartu a vsunula hadici do nádrže během několika vteřin. Samozřejmě jsem nemohla udělat nic pro to, aby se urychlilo i samotné čerpání. Čísla naskakovala neuvěřitelně pomalu, skoro jako by to dělala jen proto, aby mě naštvala.

Venku nebylo slunečno – typický deštivý den v městečku Forks ve státě Washinkton – ale přesto jsem se cítila, jako by na mě byl namířený reflektor strhávající pozornost na jemný prsten na mé levé ruce. V časech jako tenhle, když jsem cítila pohledy na svých zádech, to bylo, jako by ten prsten blikal jako neonová světla: Podívej se na mě, podívej se na mě.

Bylo hloupé být v takových rozpacích a já jsem to věděla. Kromě mého otce a matky, záleželo vůbec na tom, co lidé říkají o mém zasnoubení? O mém autě? O mém záhadném přijetí na universitní kolej? O mé zářivé černé kreditní kartě, kterou jsem teď v zadní kapse cítila, jako by byla rozpálená do ruda?

„Jo, kdo se stará o to, co kdo říká?“ zamumlala jsem sotva slyšitelně.

„Ehm, slečno?“ zavolal mužský hlas.

Otočila jsem se a okamžitě jsem si přála, abych to neudělala.

Dva muži stáli za přepychovým SUV se zbrusu novým kajakem na střeše. Ani jeden z nich se na mě nekoukal, oba zírali na moje auto.

Osobně se mě to nedotklo. Ale potom jsem byla hrdá, že dokážu rozeznat jednotlivé znaky Toyoty, Fordu a Chevy. Tohle auto bylo elegantně černé, uhlazené a krásné, ale pořád to nebylo auto pro mě.

„Omlouvám se, že vás obtěžujeme, ale mohla byste nám říct, jaké auto to řídíte?“ zeptal se ten vysoký.

„Ehm, Mercedes, správně?“

„Ano,“ odpověděl muž zdvořile, zatímco jeho menší přítel obrátil při mé odpovědi oči v sloup. „Já vím, ale přemýšlel jsem… Není to Mercedes Guardian?“ Vyslovil to jméno s úctou. Měla jsem pocit, že tenhle chlap by si dobře rozuměl s Edwardem, mým… mým snoubencem (vážně nebyl způsob, jak se vyhnout pravdě, že svatba bude už za několik dní). „V Evropě ještě nejsou k dostání,“ Pokračoval muž.

Zatímco jeho oči sledovaly kontury mého auta – mě nepřipadalo nijak moc odlišné od jakéhokoli jiného Mercedesu sedan, ale co já vím? – spěšně jsem zvažovala své záležitosti se slovy jako snoubenec, svatba, manžel, atd.

Prostě jsem si to v hlavě nedokázala dát dohromady.

Na jednu stranu, byla jsem vychována k tomu vyvarovat se každé myšlence na bílé šaty a kytice. Ale víc než to, prostě jsem si nedokázala spojit tu usedlou, rozvážnou představu manžela s mojí představou Edwarda. To bylo jako obsadit archanděla do role účetního; nedokázala jsem si ho představit v žádné všední, každodenní roli.

Jako vždycky, jakmile jsem začala přemýšlet o Edwardovi, pohltil mě vír fantazií vyvolávajících závratě. Ten cizí muž si musel odkašlat, aby znovu upoutal moji pozornost; pořád čekal na mou odpověď ohledně provedení a modelu auta.

„Já nevím,“ řekla jsem mu upřímně.

 „Vadilo by vám, kdybych si s tím udělal obrázek?“

Chvíli mi trvalo, než jsem to zpracovala. „Doopravdy? Vy se chcete s tím autem vyfotit?“

„Jasně – nikdo mi neuvěří, když nebudu mít důkaz.“

„Ehm. Dobře. Fajn.“

Rychle jsem uklidila hadici a vlezla jsem se schovat na přední sedadlo, zatímco ten nadšenec vytáhl ze svého batohu obrovský profesionálně vypadající fotoaparát. On a jeho kamarád se vystřídaly v pózování u kapoty a pak si šli udělat obrázek ještě k zadní části.

„Chybí mi můj náklaďáček.“ Zakňourala jsem pro sebe.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jacob

(Verča, 19. 2. 2010 15:51)

Ahojky,tak ty knížky jsou úplně úžasný.Vzkaz pro Janku:jmenuje se EDWARD!Co s nim bude?no nakonec bude žít s upíry,protože odejde od Sama,poté co se on rozhodne zabít Bellu,která otěhotní. Nakonec se otiskne do Bellina dítěte,ale tohle je jen hodně stručně,měla by sis přečíst knížku. :D

Jance

(Jitka, 19. 2. 2010 13:40)

Janko, já to mám jen do 3. dílu. Co bude s Jakobem??

Super film co jsem viděla

(Janka, 18. 2. 2010 15:24)

Ahoj Edward a Bella budou spolu.Doporučuji si přečít všechny 4 knihy.Musela jsem stále číst.Těd si jdu koupit poslední díl jinak to nevydržím,ale nevím co budu číst dál...budu asi v pasti.Ajoj Jana

Nejlepší film co Vás dostane

(Martina , 18. 2. 2010 10:06)

Ahoj máte pravdu, je to jako droga, co jsem viděla 1. díl na HBO, hned jsem vyhledala 2. v kině, pořád na příběh musím myslet, stále se mi před očima objevuje Eduard a i když nečtu tak přemýšlím, že si objednám 3.a 4. díl.Nevíte někdo jestli nakonec bude Bella s Eduardem a jestli z ní bude upírka?

Nejlepší film co Vás dostane

(Martina , 18. 2. 2010 10:06)

Ahoj máte pravdu, je to jako droga, co jsem viděla 1. díl na HBO, hned jsem vyhledala 2. v kině, pořád na příběh musím myslet, stále se mi před očima objevuje Eduard a i když nečtu tak přemýšlím, že si objednám 3.a 4. díl.Nevíte někdo jestli nakonec bude Bella s Eduardem a jestli z ní bude upírka?

souhlasim s bajik

(Bella, 17. 2. 2010 15:10)

ano spravne bylo to uzasne krasa kdyz se na to znovu a znovu divam je to krasa

Stmívání

(Alice, 17. 2. 2010 8:40)

Je to fakt BOŽÍ!!!!!
P:S: Alice je best!!!

stmivani

(jitul, 15. 2. 2010 11:09)

nic lepsiho nexzistuje

souhlasim s bajik

(neřeš, 13. 2. 2010 18:17)

jenom bych se chtěla zeptat Andreji která tu psala jak nesnáší stmívání..... proč píšeš jak to nenávidíš když máš na svym profilu na lidé oblíbené filmy stmívání a nový měsíc? SROVNEJ SI TO V HLAVĚ!!!!!

cccc

(bajik, 12. 2. 2010 16:00)

kdo si opovazi mluvit o stmivani takhle ze je hnusny je magor

půlnoční slunce

(tojejedno , 12. 2. 2010 0:15)

http://zrada.pise.cz/92215-midnight-sun-preklad.html
TO JE ODKAZ NA PŘEKLAD PŮLNOČNÍHO SLUNCE JE TAM 1 AŽ 11 KAPITOLA NA 12 SE PRÝ STÁLE PRACUJE :-D

Ne nesouhlasím

(PrincesS Nikkol, 4. 2. 2010 17:12)

podle mně je fajn, když to stephany píše očima Belly

fůůůůůůůůůůůůůůůůj

(Andrea Krausová,Česká Lípa Jana wericha, 31. 1. 2010 18:19)

já nesnášim stmívaní já bych ho zrušela je to blbost všech blbostí a jestli si někdo myslí že nemám pravdu tak mi napíše na email AJA.WERICH@seznam.cz a nebo se podívá na můj profil vanesska13@email.cz

Nejlepší ♥

(Denny, 30. 1. 2010 22:40)

Stmívání je nejlepší sága... ♥ Je o droga jak tady píšete ♥ Nejlepší knižní verze je Rozbřesk ♥ Už se na něj těšim =) ♥

...

(sandra, 24. 1. 2010 20:51)

nikdy nedokážu přestat číst a přečtu to celý

super!!!!!!!!!!!!!!!!!

(super!!!!!!!!!!!!!, 23. 1. 2010 18:58)

a doufám že těch dílů bude víc a víc než 5

super!!!!!!!!!!!!!!!!!

(super!!!!!!!!!!!!!, 23. 1. 2010 18:56)

já jsem viděla Stmívání a Nový měsíc je to prostě super.souhlasím se všema je to prostě DROGA,oba 2 dílim jsem viděla nejmín 5x tak se mějte

Bezvaaaa...XD

(Moňulkaaa...XD, 18. 1. 2010 20:09)

Zatim jsem vidělajenom Stmíván...XD...ale za den jsem to videla asik třikrát...XD...a souhlasím s ostatníma...je to DROGA...XD

To jsem zvědavá

(Terkys182, 17. 1. 2010 16:08)

To jsem zvědavá, jak natočí zatmění a rozbřesk. Tam si upíři trhaj hlavy i těla, v rozbřesku musí Bella skrásnět,rozdrtit balvan a Edward jí musí vykousat z těla Renesmé, ta musí být na oba hodně podobná, chytrá a krásnější než oba dohromady. Jo, Renesmé taky musí nějak vzniknout. . .víte, jak se dělají děti:)!

Velká pochvala pro S. Mayerovou

(Terkys182, 17. 1. 2010 16:02)

Máš to úúúúplně blbě přeložený:)Navíc se to dá v poho sehnat v češtině.Nicméně jsem četla celou ságu a když jsem dočetla, div že jsem se nerozbrečela, že už není další díl.Pořád se mi zdají noční můry, jak čtu, čtu, čtu a v tom vidím velká písmena KONEC!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13

následující »