Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stephenie Meyer byla obviněná z plagiátorství!

22. 8. 2009

Mladá autorka Jordan Scott řekla, že poslední díl Twilight ságy, Rozbřesk, byl opsán z jejího díla Nocturne. Jordan Scott Stephenii obvinila, že si převzala tyhle pasáže:

Milostná scéna na pláži těsně po svatebním obřadě.

Žená, která je chorá, nebo je těhotná, má zvláštní schopnosti.

Scéna, kde těhotná žena umírá.

Popis scény, kde těhotná žena poprvé vidí svoje dítě.

Scéna, kde se těhotná žena změní v upírku.

V obou knihách oslovuje muž hlavní postavu "lásko".

***

Jordan Scott požádala nakladatelství, aby okamžitě ukončilo a pozastavilo vydávání Breaking Dawn, ovšem to ji odmítlo s tím, že Twilight sága je kompletbím výtvorem Stephenie a její fantasie.

***

A co na to říká sama Stephenie?

„Upír tady, upír tam, upír všude, kam se podívám! No dobře, jedno si narovinu musíme povědět hned na začátku – upírů je v poslední době už skoro moc, ale co s tím, když se jich stále nedokážeme nasytit? Ale jak všichni víme, taková nenasycenost m.že mít i jiné následky.Například může vyústit až do obžaloby jedné z najúspešnějších spisovatelek poslední doby."

***

Jaký je váš názor? Myslíte, že Stephanie se totu knihou opravdu "inspirovala"?

zdroj

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pomluvy a a zavist

(Lenka (Holly), 21. 8. 2010 13:43)

Myslim ze to zcela jiste NENI PRAVDA !!!! Stephanie je vynikajici spisovatelka. Tento velice obsahly a poutavy pribeh ,ktery dokazala vymyslet se nikdy nikomu nepovedl. Nikdy nikdo nedokazal spojit hororove prvky s romantickymi a v tom je prave to kouzlo , ze mnoha lidem se tento pribeh velice libi, a ja patrim mezi ne..:-) jen tak dal Stephanie..:-):-)

Spis ne

(Tika, 17. 1. 2010 17:37)

Aby se jednalo o plagiátorství, musela by Scott prokázat buď
a) že výše uvedené scény se vyskytují pouze v její knize a v knize Meyer, nebo b) že příslušné scény maji naprosto stejnou stavbu, včetně popisů, dialogů, vnitřních úvah postav a liší se pouze "kosmeticky". První případ je zjevně nesmysl - obdodné scény najdete v literatuře běžně, v knihách pro ženy jsou de facto pravidlem např. svatba, první sex na pláži, těhotenství. Podobně sexuální styk a těhotenství s nelidskou bytostí a důsledky z toho vyplývající pro lidskou matku jsou v hororové či fantaskní romantické literatuře běžným románovým konstruktem - viz např.slavný hororový román Iry Levina Rosemary má děťátko - Rosemary otěhotní během brutálního milování s manželem, po kterém se probudí poškrábaná po celém těle a není si jistá, zda to byl sen či ne, v těhotenství má bolesti je zesláblá, má divné chutě - láduje se syrovým masem....Popis důsledků sexuálního styku s nelidskými bytostmi (nejen upíry) a jejich důsledky pro lidi se prolínaji mytologií po tisícovky let (poškrábání, modřiny, bezvědomí, fascinace a zoufalé okouzlení nelidskou bytostí), podobně prvky mýtického lovu (lov s Edwardem, lov s Renesmee). Ve spoustě starší i moderní fantaskní literatury jsou tyto koncepty využívány, jedná se o jakési archetypy společné řadě mýtů - zřejmě reflektují funguvání lidského mozku - meyer neudělala nic jiného než že využila některé známé mytologické prvky, pravda trochu adaptované na současnost, a smísila je s prvky hlubokého citového vztahu dvou "lidských bytostí", s prvky z žánrové literatury pro ženy - romantika jižního moře, pláž, ostrov, lov, první setkání a sblížení matky s dítětem po těžkém porodu, jedinečné dítě - a s prvky racionalizace a snahy o "vědecký" základ (tento postup je v soudobé fantaskní litaratuře a sci-fi také běžný) - např. objasnění rozdílů pomocí rozdílného počtu chromozómů v genomu upírů, vlkodlaků a lidí, odolnost vůči skenovacím technikám. Prostě namíchala vemi dobrý koktejl. Co se týká bodu b), jsou zde podstatné rozdíly - doba, kdy se děj odehrává, situování děje, charakter postav, způsob vyjadřování. Takže můj názor je že spíš ne. Kromě toho se domnívám, že autorka, která dokáže napsat hluboce psůobivé milostné/citové scény situované do automobilu, do školní jídelny či do deštivého lesa (viz rozhovory při sbližování Belly a Edwarda v prvním díle) by v případě, že by knihu Scott znala, neměla problém změnit místo, na kterém se scéna odehrává.

Pochybuji

(weru, 22. 8. 2009 19:30)

U nas na skole se rika:,,Kdyz budes uspesna,vsichni te budou nenavidet,kdyz ti to nepujde,budou nejvetsi kamaradi".To je muj nazor,zavist.Odkud by ,opsala' ty 3 dily...?